Kolajen nedir?

Kolajen; vücutta deri, kemik, tendon, ligamentler, damar ve bağırsak duvarı başta olmak üzere pek çok organda bulunan yapısal bir proteindir ve tüm proteinlerin yaklaşık %30’unu oluşturur.  

Kolajenin faydaları nedir?

Bağ dokunun oldukça önemli bir bileşeni olan kolajen, dokuları yapıştırıcı gibi bir arada tutar. Sağlıklı kaslar, kemikler ve eklemler sayesinde mobilitenin devamlılığı sağlanabilir. Mobilite; özgürce ve kolayca hareket etme durumudur. Kolajen takviyeleri; saç sağlığından kıkırdağa, yüzdeki kırışıklardan kalp hastalıklarına geniş bir yelpazedeki istenmeyen olayları önlemede yardımcı olur.

Kolajen ürünleri sağlığa yararlı mı?

Özellikle 30’lu yaşlardan sonra vücudumuzun kolajen sentezi azaldığı için dışardan kolajen takviyesi almamız; sağlıklı ve kaliteli yaşam için önemlidir. 1-5 gr. arası kolajen tüketimi, eklem ağrılarının azalmasına yardımcı olmakta, aynı zamanda cilt elastikiyetini arttırmakta ve kalp sağlığına yardımcı olmaktadır.

Günlük alınması gereken kolajen miktarı bir insan için nedir?

Hidrolize kolajen peptitlerinin vücuda alımı, ihtiyacın arttığı ve eksikliğin belirgin olduğu orta yaş döneminde günlük 3000-8000 mg olarak önerilmekte ve en önemlisi istenen bağ dokunun sağlanması için düzenli ve minimum 3 ay süreyle tüketilmesi gerekmektedir. Uzun dönem kullanım sonrası haftada 2-3 gün 3.000-5.000 mg kolajen alımı ile depoların boşalması ihtiyacın karşılanmaya devam etmesi sağlanmaktadır.

Türk Gıda Kodeksi Yönetmeliği gereğince günlük kolajen tüketimi; yetişkin bir birey için maksimum 10.000 mg (10 g) olarak belirlenmiştir.

Cinsiyet ve yaşa göre alınması gereken kolajen miktarı değişir mi?

Vücutta pek çok farklı kolajen molekülü vardır. Hepsinin temel görevi bağ dokusu yapısını desteklemek olsa da her birinin özelleşmiş birtakım görevleri bulunur. Bu bağlamda cinsiyet ve yaşa göre alınması gereken kolajen miktarından ziyade, hangi tip kolajen molekülünün tüketileceği önemlidir. Çünkü kolajen tiplerinin, kendine özgü kullanım miktar ve süresi bulunmaktadır. 

Hidrolize kolajenlerin düzenli kullanımı; cilt, kemik ve kas dokusuna olumlu etkiler gösterir.  Bilimsel çalışmalara göre güzellik için 5-10 g/gün 3-4 ay, kemik için 5-10 g/gün 6-12 ay, sporcularda kas yapımı için 10 g/gün 4-6 ay önerilmektedir. Bununla beraber ülkemizde hidrolize kolajen (kolajen peptitleri) günlük alım üst limiti maksimum 10 gramdır.

Günlük alınması gereken kolajen miktarının % kaçı Aynes Kolajen ürünlerinden alınabilir?

Mevcut ürünlerimiz % 0,9-1 oranında kolajen içermektedir. Her bir ambalaj üzerinde ilgili paketin içerdiği kolajen miktarı beyan edilmektedir. Bu bağlamda tüketim gramajına göre tavsiye edilen miktarları karşılamaktayız.

Aynes Kolajen ürünlerinde hangi tür ve tip kolajen kullanıldı?

Ürünlerimizde, etkileri klinik çalışmalarla gösterilmiş patentli kolajen peptitleri olan ‘’VERİSOL ve 2018 Gıda Takviyesi içeriği ödülü sahibi olan ‘’FORTİBONE’’ kullanılmıştır. Ürünlerimizde sığır türü hidrolize kolajen peptitleri kullanılmış olup Tip 1, Tip 3 kolajenle kemik ve cilt sağlığınızı desteklemeye yardımcı olacak hidrolize sığır kolajen peptitleri ile reçetelendirilmiştir.

Aynes Kolajen ürünleri jelatin içeriyor mu?

Ürünlerimizde jelatin bulunmadığına dair akredite laboratuvarlardan alınmış analiz raporlarımız mevcuttur. Ürünlerimizde kullanılan kolajen, kalite sistem belgelerine sahip onaylı tedarikçilerimizden tedarik edilen hidrolize peptit formundadır.

Aynes Kolajen ürünlerinin raf ömrü nedir?

Ürünlerimizin raf ömrü fermente grupta (ayran-meyveli yoğurt) 21 gün; sütlü içecekler 4 ay olarak belirlenmiştir.

Aynes Kolajen ürünleri ne kadar kolajen içeriyor?

Meyveli Kolajenli Yoğurt 150 g; 1350 mg, Naneli Kolajenli Ayran 330 ml; 2970 mg, Naneli Kolajenli Ayran 1000 ml; 9000 mg, Meyveli Kolajenli Sütlü İçecek 180 ml; 1620 mg, Meyveli Kolajenli Sütlü İçecek 1000 ml; 9000 mg oranında kolajen içermektedir.

Aynes Kolajen ürünleri laktozsuz mu?

Ürünlerimizin ilk serisi laktoz içermektedir. Ar-Ge çalışmalarımız ile laktozsuz serisi geliştirilmektedir.

Aynes Kolajen ürünlerini çölyak hastaları kullanabilir mi? Gluten içeriyor mu?

Ürünlerimiz gluten içermemektedir. Çölyak hastaları için alerjen riski bulunmamaktadır.

Aynes Kolajen ürünlerinde koruyucu, katkı maddesi var mı?

Ürünlerimiz Türk Gıda Kodeksi ilgili Yönetmelik ve Tebliğlere uygun olarak üretilmektedir. Koruyucu içermemektedir.

Aynes Kolajen ürünlerini çocuklar tüketebilir mi?

Kolajen takviyesi vücudumuzun kolajen sentezi azaldığı yaş itibariyle fayda sağlamaktadır. Yaşa bağlı olarak alınması gereken takviye miktarı değişmekle beraber, uzmanlarımız 15 yaş üstü bireylerin tüketmesini önermektedir. Çocuklarımızın gelişimi için AYNES  meyveli süt, meyveli yoğurt, ayran ürünlerimizi öneriyoruz.

Aynes Kolajen ürünlerinden alınan kolajenin ne kadarından faydalanılır?

Ağız yoluyla alınan kolajen miktarının vücutta emilim ve atılımı kişinin cinsiyeti, yaşı, beslenme şekli, bağırsak florası vb. faktörlere bağlı olarak değişmektedir. 

Bununla beraber ürünlerimizde hidrolize kolajen peptitleri kullanıldığı için biyoyararlanımı çok yüksektir. Süt ile beraber alındığı için vücutta kullanımının da yüksek olması beklenmektedir.

Hangi marketlerde satılıyor?

Aynes Kolajen Ürün Ailemiz, Migros ve MacroCenter başta olmak üzere marketlerde raflarda ve e-ticaret sitelerinde satışa sunulmuştur.  

Aynes Kolajen ürünleri helal sertifikalı mıdır?

Ürünlerimizde kullandığımız tüm kolajenler helal sertifikalıdır.

Aynes Kolajen ürünleri ilave şeker içeriyor mu?

İlk etapta kolajeni mevcut ürünlerimize entegre ettik. Arge-Ürge çalışmalarımız ile yenilikçi faaliyetlerimiz devam etmektedir.

MERAK ETTİKLERİNİZ - Aynes Kolajen